Još uvijek se ne nazire kraj oko problema spornog zemljišta u mjestu Krućevići kod Čitluka na kojem tvrtka Vinarija Čitluk d.d. želi posaditi vinovu lozu. Mještani Krućevića i dalje su ustrajni u svom naumu da ni pod koju cijenu ne daju zemljište koje je, kako je kazao Mate Arapović, predsjednik MZ-a Krućevići, oduzeto žiteljima ovog mjesta pod primjenom sile davne 1963.
Tako je ova sporna plantaža površine 35 tisuća metara četvornih podijeljena na način da samo 8000 metara četvornih pripada Vinariji, a sve ostalo je još uvijek na privatnim osobama. "I dan danas na ime mog pokojnog oca je jedan komad zemlje u tom vinogradu", kazao je Arapović, napominjući da je dosta ljudi podnijelo zahtjeve za povrat svoje zemlje.
Dežura se svaki dan
U Krućevićima, kaže on, ima ljudi koji su svaki dan u kući i dežuraju, pa čim se pojavi traktor, pobune se sprječavajući ulazak traktora na vinograd, a koliko su mještani ustrajni u svom naumu dokazuje i peticija potpisana od strane svih mještana. Prema njegovim riječima, kada je 1963. to zemljište oduzeto, oduzeto je u svrhu sadnje povrća u korist Zemljoradničke udruge Žitomislići, a kako bi bila omogućena proizvodnja povrća. No, tu nije uzgajano povrće, nego su tu bili vinogradi te je najveći dio danas pod vinogradima. Iako u to vrijeme žitelji Krućevića nisu bili za takvo rješenje, nisu bili u mogućnosti zaustaviti namjere tadašnje vlasti, jer tih godina u onom sustavu nisi smio kazati ništa. Tadašnje naknade za izuzeto zemljište bile su simbolične i nikakve, a dobar dio mještana je sve do demokratskih promjena plaćao i porez jer je zemljište ostalo i dalje na stvarnim vlasnicima.
"Jedan od razloga zašto ne želimo da im se da zemljište na korištenje jest i taj što se mještani truju otrovnim zrakom koji nastaje prskanjem vinove loze jakim pesticidima za zaštitu vinove loze. Uostalom, mislim da ne bi smjeli ništa raditi po pitanju zaštite loze ukoliko nemaju izrađenu studiju o tome što oni rade i je li to štetno za ljude i okolinu", smatra Arapović.
Tužbe u pripremi
Kako nam je rekao direktor Vinarije Čitluk d.d. Željko Nakić, ovaj problem izravno je ugrozio poslovanje ove tvrtke, te su u pripremi i tužbe koje će se podići protiv svih mještana Krućevića za ometanje posjeda.
"Šteta je ogromna. Mi smo kupili sadnice za sadnju koje sada stoje u kontejnerima neiskorištene. O tome koliko smo izgubili ne možemo ni govoriti, mogu samo reći da je nemjerljivo, jer je bilo planirano posaditi 9 hektara novih nasada vinograda. A nama je sve to onemogućeno na nezakonit način", rekla je Vida Miličević, pravnica u ovoj vinariji.
Potpisana peticija
Kada je 1963. to zemljište oduzeto, oduzeto je u svrhu sadnje povrća u korist Zemljoradničke udruge Žitomislići, a kako bi bila omogućena proizvodnja povrća. No, tu nije uzgajano povrće, nego su tu bili vinogradi te je najveći dio danas pod vinogradima. Iako u to vrijeme žitelji Krućevića nisu bili za takvo rješenje, nisu bili u mogućnosti zaustaviti namjere tadašnje vlasti, jer tih godina u onom sustavu nisi smio kazati ništa. Koliko su mještani Krućevića ustrajni u svom naumu dokazuje i peticija potpisana od strane svih mještana.