
U Centru za posjetitelje - Dvorac Janković u Suhopolju, održano je još jedno predstavljanje lokalnog proizvođača čija su vina od nedavno u ponudi Dvorca. Riječ je o eko vinima Chresno iz Male Črešnjevice s područja općine Pitomača.
Iza ovog zanimljivog brenda stoje supružnici Ivona i Miroslav Slaviček. Uz degustaciju njihove četiri vrste vina: muškata bijelog, solarisa, caberneta cortis rosea i merlota, u opuštenom razgovoru gosti su saznali sve o ekološkoj proizvodnji, njihovom poslovnom i životnom putu, te planovima i željama.
Sve nazočne, među kojima su bili i virovitičko-podravski župan Igor Andrović, direktorica Turističke zajednice VPŽ Martina Jakelić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, komunalne djelatnosti i prostorno uređenje Općine Suhopolje Goran Doležal, kao i župnik Ljubo Krmar, na samom je početku pozdravila direktorica Dvorca Janković, Sanja Sudar istaknuvši veliko zadovoljstvo novom suradnjom koja će dodatno 'oplemeniti' već ionako bogatu eno ponudu.U našem Dvorcu Janković uspjeli smo ugostiti još jednog lokalnog proizvođača. Do suradnje je došlo tako što su se oni nama javili i predstavili nam svoju ponudu koja nas je odmah zainteresirala, a istaknula bih kako su to jedina ekološka vina na području Virovitičko-podravske županije. Smatram kako nije dovoljno samo uvrstiti vina u ponudu, već i predstaviti lokalnog proizvođača cijeloj zajednici. Upravo iz tog razloga smo i mi danas ovdje organizirali ovu posebnu večer kako bismo upoznali Chresno vina
- istaknula je Sanja Sudar.
Proizvodnju ekoloških vina kroz vlastiti OPG, Ivona i Miroslav započeli su prije sedam godina.Prve dvije godine trajala je priprema zemlje, a idućih pet posadili smo sve potrebno. Od ukupno četrnaest sorti, danas smo predstavili četiri izuzetno zanimljive koje su otporne na razne bolesti, kao što su plamenjača i pepelnica. Sama proizvodnja je dosta zahtjevna, ali na kraju kada vidiš svo to grožđe, osjetiš jedno veliko zadovoljstvo jer je razlika ogromna, sve je zdravo, vino i aroma su na kraju drugačiji, a boje su življe
- naglasio je Miroslav Slaviček.
Ove supružnike prati i zanimljiva životna priča. Odvagnuli su sve prednosti i mane života u gradu i shvatili da svoju budućnost ne vide u Zagrebu, u kojem su proveli čak osam godina. Imali su stalne poslove kad su odlučili okrenuti novu stranicu u životu i vratiti se kući, u Pitomaču. Zanimljivo, prije dvije godine, bili su kandidati za najboljeg mladog poljoprivrednika u režiji Večernjeg lista.
Vinogradarstvo im je dugogodišnja ljubav, a kako i sami ističu, velik entuzijazam nagnao ih je da osnuju OPG i pokrenu ekološki nasad vinograda te krenu u proizvodnju eko vina. S obzirom na to da je njihov vinograd u ekološkom načinu uzgoja, Slavičekovi sve rade na prirodnim principima i ekološkim načelima proizvodnje, što znači da se u proizvodnji ekološkog vina koja nisu filtrirana koriste prirodni kvasci.Ekološki uzgoj podrazumijeva to da moraš biti češće u vinogradu. Mislim da smo posebni po tome što živimo s prirodom, a ekološka proizvodnja vina inače je velika rijetkost, a pogotovo u našoj županiji. Ako i nismo jedini, zasigurno imamo najveći posađeni vinograd u ekološkoj proizvodnji i mislim da nas to razlikuje od drugih
- zaključio je Miroslav.
Degustacija vina za eksperte je poseban ritual koji zahtjeva određena predznanja i sposobnosti prepoznavanja kvalitete gotovo svim osjetilima, no onima koji su nešto manje upoznati s čarobnim svijetom vina, degustacija često predstavlja neugodnu situaciju u kojoj zapravo ne znaju kako postupiti i što tražiti prilikom kušanja. Kako bi doživljaj svih nazočnih bio potpun, nekoliko savjeta i tajni vezanih uz sam degustacijski proces otkrila je vrhunska enologinja Ivana Nemet.
Predstavljene sorte vina na tržištu se nalaze pod imenom Chresno, što je srednjovjekovno ime Male Črešnjevice u kojoj se vinograd Slavičekovih i nalazi.